Bohaterowie

Zbigniew Boniek

Trzykrotnie reprezentował Polskę na mistrzostwach świata. Lider reprezentacji podczas mundialu w Hiszpanii. Zaczynał w Zawiszy Bydgoszcz, grał w Widzewie Łódź, następnie w Juventusie Turyn i AS Roma. Trzeci piłkarz Europy 1982 roku. Największe triumfy sportowe odnosił jako zawodnik Juventusu Turyn. Wiceprezes PZPN do 2002 roku. Trener klubów włoskich, potem członek zarządu Widzewa Łódź. Od 2012 roku prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Dariusz Szpakowski

Od połowy lat 80. najbardziej znany telewizyjny komentator sportowy. Ośmiokrotny sprawozdawca mistrzostw świata. Mundial w Hiszpanii relacjonował dla Polskiego Radia. Od 1983 roku współpracownik redakcji sportowej TVP. Wspólnie z Włodzimierzem Szaranowiczem komentuje też polską edycję gry piłkarskiej FIFA.

Tomasz Wołek

Dziennikarz sportowy, komentator piłkarski i publicysta. Początkowo rzecznik prasowy Arki Gdynia i Lechii Gdańsk. Działacz „Ruchu Młodej Polski” i „Solidarności”. W czasie stanu wojennego działacz podziemia, związany z RMP. Po 1989 roku zastępca redaktora naczelnego, a później redaktor naczelny „Życia Warszawy”, następnie redaktor naczelny dziennika „Życie”. Komentator sportowy TVP.

Antoni Piechniczek

Trener reprezentacji Polski podczas mundialu Hiszpania ‘82 i Meksyk ‘86. Zdobył Puchar Polski prowadząc Legię Warszawa i mistrzostwo Polski z Ruchem Chorzów. Wybrany Trenerem Roku 1978 w plebiscycie tygodnika „Piłka Nożna”. Wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Był senatorem RP z ramienia Platformy Obywatelskiej. Wieloletni działacz PZPN. Obecnie jeden z wiceprezesów Związku.

Jan Lityński

Uczestnik protestów studenckich w 1968 roku, skazany wówczas na 2,5 roku więzienia. Współzałożyciel „Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego pisma wydanego w PRL poza cenzurą, następnie redaktor „Robotnika”. Członek KSS „KOR”. W 1980 roku doradca władz „Solidarności”. Internowany w Białołęce. W 1989 roku uczestnik obrad Okrągłego Stołu, następnie poseł na Sejm RP. Jest jednym z doradców prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Włodzimierz Zientarski

Popularny dziennikarz motoryzacyjny i sportowy. W latach 80. współpracownik redakcji sportowej TVP. Na mundialu w Hiszpanii był operatorem kamery w ekipie TVP. Współautor programów motoryzacyjnych i rozrywkowych. Redaktor naczelny „Auto Moto Sport”. Komentator studia Formuły 1. Prowadzi Antymotolistę w Antyradiu.

Grzegorz Lato

Jeden z najsłynniejszych piłkarzy polskich i współautor największych sukcesów reprezentacji. Wychowanek Stali Mielec. Na mistrzostwach świata grał trzykrotnie. Król strzelców podczas mundialu w RFN w 1974 roku. Na Mundialu ’82 rozegrał setny mecz w barwach biało-czerwonych. Grał w belgijskim Lokeren, w Meksyku i Kanadzie. Po 1989 roku senator SLD. W latach 2008-2012 prezes PZPN.

Wiktor J. Mikusiński

Milicjant w sekcji zabójstw Komendy Stołecznej MO. Członek kilkusetosobowego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy MO. Wyrzucony z pracy w milicji. Internowany w Białołęce. Po 1989 roku był komendantem Komendy Stołecznej Policji. Należy do Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Autor historii związku zawodowego milicjantów.

Pascal Rossi-Grzeskowiak („Mamuśka”)

Francuz o polskich korzeniach. Najbarwniejsza postać środowiska związanego z polską emigracją w Paryżu. Przyjaciel Jacka Kaczmarskiego. W czasie stanu wojennego organizator wielu akcji poparcia dla „Solidarności”. Uczestniczył w akcji wieszania transparentów „Solidarności” w trakcie meczu Polska – ZSRR na stadionie Camp Nou na Mundialu ’82. Jest hodowcą koni i trenerem jeździectwa.

Władysław Żmuda

Rekordzista wśród polskich piłkarzy w występach na mistrzostwach świata (rozegrał 21 meczów na czterech mundialach). Zawodnik Motora Lublin, Gwardii Warszawa, Widzewa, następnie Cosmosu Nowy Jork i klubów włoskich. Współpracownik trenerów reprezentacji Polski: Pawła Janasa i Jerzego Engela. Trener reprezentacji Polski juniorów U-16.

Jarosław Maciej Goliszewski

W latach 1969-81 informatyk w Centrum Elektronicznym Narodowego Banku Polskiego. Działacz pierwszej „Solidarności”. Internowany w Białołęce i w Strzebielinku. Od 1980zajmuje się fotografią – autor m.in. zdjęć z obozu w Białołęce. Współzałożyciel i współwłaściciel agencji fotograficznej EPOKA.

Stefan Majewski

Zawodnik m.in. Zawiszy Bydgoszcz, następnie Legii Warszawa. W reprezentacji Polski od 1978 roku. Na mundialach występował dwa razy. Od 1984 roku w RFN, w klubach 1. Bundesligi. Trenował polskie kluby: Polonię Warszawa, Amikę Wronki, Zagłębie Lubin, Widzew i Cracovię. Członek PZPN. Do niedawna selekcjoner młodzieżowej reprezentacji Polski.

Stefan Szczepłek

Dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w „Sztandarze Młodych”, „Piłce Nożnej” i redakcji sportowej TVP. Był członkiem „Solidarności”. Pracuje w redakcji sportowej dziennika „Rzeczpospolita”. Autor książek o tematyce piłkarskiej, m.in. „Moja historia futbolu”, „Biało-czerwoni” i „Deyna”.

Wojciech Borowik

W latach 80. działacz podziemia, współpracownik Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”, członek „Solidarności” oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po 1989 roku poseł na Sejm RP. Od 2007 roku kierował pracami nad stworzeniem Muzeum Komunizmu w Warszawie. Prezes zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Comments are closed.