Iran trzecim zespołem z awansem na mistrzostwa świata

Irańczycy jak burza przeszli przez eliminacje w grupie A strefy azjatyckiej, z której do finałów mundialu awansują dwie najlepsze ekipy.

W ośmiu meczach zgromadzili 20 punktów i na dwie kolejki przed końcem mają siedem punktów przewagi nad drugą Koreą Południową (we wtorek gra z Katarem) oraz osiem nad Uzbekistanem, który nie będzie już w stanie wyprzedzić reprezentacji Queiroza.

Dla Irańczyków będzie to piąty w historii występ na mistrzostwach świata (wcześniej grali w edycjach w 1978, 1998, 2006 i 2014 roku). Nigdy nie udało im się jednak wyjść poza fazę grupową, a w dotychczasowych dwunastu spotkaniach na mundialach odnieśli tylko jedno zwycięstwo, a trzy mecze zremisowali.

Reprezentacja Iranu została trzecią drużyną (po gospodarzach – Rosji, a także Brazylii), która wywalczyła awans do przyszłorocznych finałów mistrzostw świata. Azjatycki zespół pewnie wygrał swoją grupę eliminacyjną, a awans przypieczętował zwycięstwem z Uzbekistanem (2:0) w poniedziałkowym spotkaniu.

Sześć zwycięstw i dwa remisy w ośmiu spotkaniach przy minimalistycznym bilansie bramkowym 8:0 – tak prezentuje się bilans Iranu, trzeciego finalisty mistrzostw świata w Rosji. Ekipa prowadzona przez Carlosa Queiroza, byłego selekcjonera reprezentacji Portugalii czy byłego trenera Realu Madryt, w poniedziałkowy wieczór pokonała Uzbekistan 2:0 i zapewniła sobie bilety do Rosji. Decydujące bramki zdobyli Sardar Azmoun i Mehdi Taremi, a zwycięstwo mogło być nawet bardziej okazałe, jednak jedenastkę zmarnował kapitan Irańczyków – Masoud Shojaei.

Comments are closed.