KONWIKTORSKA – PAŹDZIERNIK 2011

Czas na drugą serię zdjęć i kilka dokrętek.

Dzień przed nagraniem asekuracyjnie spotykam się z Andrzejem Maliną, słynnym polskim zapaśnikiem, mistrzem świata z 1986 roku i obecnym opiekunem budynku przy Konwiktorskiej. W gazetach, które niedawno tak gorliwie przeglądałem, jego nazwisko pojawiało się niekiedy tak często, jak imiona czołowych polskich piłkarzy. Rozmawiamy w biurze, gdzie przez chwilę wydaje się nam, że stracimy lokację zdjęciową. Na szczęście to tylko ciekawość Andrzeja Maliny, który pyta o wszystko, co dotyczy filmu.

Poprawia mnie za każdym razem, gdy mówię o piłkarzach „sportowcy”. „Sportowcy to nie tylko piłkarze. Wszyscy mieliśmy ciężko” – wyjaśnia pan Andrzej. Projekt się podoba. Podajemy sobie ręce. Będzie dobrze. Następnego dnia nagrywam wywiad z dziennikarzem „Polityki” Tadeuszem Olszańskim, który mundial oglądał z bliska. Pojechał tam jako dziennikarz Krajowej Agencji Wydawniczej. Tego dnia spotkamy się też ze Zbigniewem Bońkiem, który na wywiad ma dokładnie 20 minut.

Dlatego włosy jeżą mi się na głowie, gdy w chwili, w której mamy zacząć, ktoś z ekipy na pytanie – miałem nadzieję, że retoryczne – odpowiada „nie, nie mamy prądu”. W końcu prąd się znajduje. Z Bońkiem porozmawiamy o organizacji polskiego sportu w latach 80., jego spotkaniach z przedstawicielami Solidarności.

Comments are closed.