Sędzia Szymon Marciniak pojedzie na mundial

Polski sędzia piłkarski po 20 latach znowu poprowadzi mecze mistrzostw świata

 

Szymon Marciniak znalazł się w grupie sędziów zaproszonych na seminarium szkoleniowe w Abu Dhabi. Nieoficjalnie oznacza to, że polski arbiter poprowadzi mecze podczas mundialu w Rosji!

 

O tym, że Szymon Marciniak najprawdopodobniej znajdzie się w grupie sędziów głównych wyznaczonych do prowadzenia spotkań mistrzostw świata 2018, pisało się w polskich mediach od dawna. Polak od dłuższego czasu znajduje się w UEFA Elite Group, dzięki czemu jest regularnie wyznaczany do prowadzenia najważniejszych meczów w Europie. W Lidze Mistrzów prowadził ostatnio na Santiago Bernabeu mecz Real Madryt – Tottenham, a w barażach do mundialu rozstrzygał w starciu Irlandii z Danią.

Sędzia Szymon Marciniak

Teoretycznie Polak był pewniakiem do wyjazdu do Rosji. Teoretycznie, bo w „sędziowskich kuluarach” można było słyszeć, że nominacja dla arbitra z Płocka nie była tak oczywista. Z kilku powodów i zupełnie nie chodzi o umiejętności. Według docierających ze światowej centrali plotek, europejskiej komisji sędziowskiej miało przypaść tylko dziewięć nominacji, reszta sędziów miała pochodzić z pozostałych kontynentów. Tu do głosu dochodzi polityka. W strukturach UEFA funkcjonują federacje mające o wiele większe wpływy niż PZPN, nawet mimo lobbującego i dobrze znającego się z Pierluigim Colliną czy Gianim Infantino Zbigniewa Bońka.

Źródło: https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/722030/szymon-marciniak-pojedzie-na-mundial-polak-po-20-latach-znowu-poprowadzi-mecze-m

Comments are closed.