Przepisy gry w piłkę nożną: Kompleksowy przewodnik do zrozumienia gryKiedy słyszymy, jak ludzie mówią o piłce nożnej, nierzadko czujemy się trochę zdezorientowani. Jasne, wszyscy rozumiemy ogólny sens gry: są dwie drużyny, które próbują umieścić piłkę w siatce, kopiąc ją i nie pozwalając, by druga drużyna zrobiła to samo. Ale gdy przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że jest wiele szczegółów gry, które trudno zrozumieć. Piłka nożna jest jednym z najczęściej uprawianych sportów na świecie, prawie każdy kraj ma swoją własną ligę krajową, a także bierze udział w międzynarodowym konkursie o nazwie Puchar Świata FIFA raz na cztery lata. Piłka nożna jest także jednym z najstarszych zorganizowanych sportów zespołowych; zapiski wskazują, że starożytni egipscy faraonowie uprawiali sport, który bardzo przypominał piłkę nożną, około 2500 r. p.n.e.

Podstawy piłki nożnej

Istnieje kilka kluczowych pojęć, które początkujący piłkarze powinni zrozumieć, zanim poznają zasady gry. Oto te podstawy: Boisko to powierzchnia, na której rozgrywane są mecze piłki nożnej. Komentatorzy używają zwrotu "boisko" w odniesieniu do boiska.

• Zawodnicy to osoby biorące udział w grze. Noszą stroje zwane kiczami, składające się z koszulki, spodenek i skarpetek. Piłka to okrągły przedmiot, którego zawodnicy używają do kopania i podawania.

• Pozycje to role, które zawodnicy pełnią w drużynie. Bramkarze to zawodnicy, którzy bronią bramki. Napastnicy to zawodnicy, którzy atakują siatkę. Pomocnicy grają na środku boiska. Obrońcy grają z tyłu. Każda pozycja ma swój własny zestaw obowiązków.

Boisko do piłki nożnej

Gra toczy się na prostokątnym boisku trawiastym lub ze sztuczną nawierzchnią, z bramkami na każdym końcu. W przypadku rozgrywek międzynarodowych minimalna długość boiska wynosi 100 metrów (109 jardów), a szerokość 64 metry (74 jardy). Pole karne wyznacza obszar przed bramką, a jego szerokość wynosi 8 jardów. Punkt karny to miejsce na boisku, z którego wykonuje się rzuty karne. Punkt środkowy to miejsce, w którym umieszcza się piłkę przy rzutach wolnych.

Boisko jest oznaczone liniami wyznaczającymi pola gry oraz linię wyłączenia z gry. Linia połowy boiska wyznacza długość boiska w środku. Drużyna, która nie wykona pierwszego rzutu w meczu, musi poczekać, aż druga drużyna kopnie piłkę. Linia końcowa to linia, która wyznacza długość boiska na każdym jego końcu. Linia połowy boiska to linia, która wyznacza punkt środkowy pomiędzy linią bramkową a linią styku z podłożem. Linia dotykowa to linia pomiędzy polem gry a polem karnym. Dotknięcie linii liczy się jako dotknięcie linii.

Sprzęt piłkarski

- Piłki do gry w piłkę nożną są kuliste i mogą być wykonane z różnych materiałów, ale w meczach towarzyskich używa się wyłącznie piłek skórzanych lub ze skóry syntetycznej. Obwód piłki musi wynosić od 28 do 32 cali (70-80 cm) (standardowa piłka do piłki nożnej ma rozmiar 29 cali).

- Buty muszą być kopane bez wiązania. Niedozwolone są kolce dłuższe niż 5 mm.

- Na boisku zawodnicy muszą nosić nagolenniki. - Koszulki noszone przez zawodników muszą być zawsze zapięte.

- Ochronne nakrycia głowy są obowiązkowe dla zawodników na określonych pozycjach i opcjonalne dla pozostałych.

Zasady gry w piłkę nożną: Czas trwania gry i zdobywanie punktów

Czas trwania meczu piłki nożnej wynosi 90 minut (lub 120 minut, jeśli w meczu jest remis). Dwie drużyny starają się zdobyć punkty, kopiąc piłkę przez bramkę. Każda bramka jest warta jeden punkt. Jeśli pod koniec meczu wynik jest remisowy, następuje dogrywka. Rzut monetą decyduje o tym, która drużyna kopie jako pierwsza. Drużyna, która wygra rzut monetą, może wybrać, czy chce kopać, czy otrzymywać kopnięcia. Drużyna, która jako pierwsza kopnie piłkę w dogrywce, kopie ją do momentu zdobycia bramki. Bramki znajdują się na każdym końcu boiska. Słupki bramki mają szerokość 10 stóp i wysokość 12 stóp. Siatka do piłki nożnej ma 6 stóp szerokości i 18 stóp długości. Piłka musi przejść nad siatką i między słupkami, aby została uznana za bramkę.

Zawodnicy i ich obowiązki

- Bramkarz - bramkarz broni bramki i jest jedynym zawodnikiem, który może używać rąk w polu karnym.

- Obrońca - obrońca stara się nie dopuścić do zdobycia bramki przez drużynę przeciwną. Obrońcy grają na własnej połowie boiska.

- Pomocnik - pomocnik gra w środku pola, pomaga bronić bramki i asystuje przy zdobywaniu bramek.

- Napastnik - napastnik strzela bramki dla swojej drużyny i atakuje obronę drużyny przeciwnej.

- Zawodnik rezerwowy - zawodnik rezerwowy zastępuje zawodnika na boisku.

- Przewinienie - zasada przewinienia to zasada gry w piłkę nożną, która określa, kiedy zawodnik znajduje się na pozycji spalonej.

Określanie wyniku meczu piłki nożnej

Drużyna, która na koniec meczu zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa spotkanie. Jeśli w meczu jest remis, następuje dogrywka, po której następuje nagła śmierć. Drużyna, która zdobędzie pierwszy punkt, wygrywa mecz. Jeśli żadna z drużyn nie zdobędzie punktu, mecz wygrywa drużyna, która pierwsza wykona rzut w dogrywce.

Zasady gry w piłkę nożną są skomplikowane. Zrozumienie ich wymaga dużo praktyki, a nawet wtedy jest sporo miejsca na błędy. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsi piłkarze na świecie są czasem karani przez zasady gry. Mimo tych wszystkich zasad piłka nożna jest piękną grą, którą kochają miliony ludzi na całym świecie. Mogą się nią cieszyć gracze w każdym wieku i o różnych umiejętnościach, a oglądanie największych rozgrywek piłkarskich jest szczególnie przyjemne.