Mistrzostwa Świata: Przewodnik po najlepszych zawodach piłkarskichJeśli chodzi o piłkę nożną, Mistrzostwa Świata to po prostu największy turniej, w którym można wziąć udział. Jest to również najbardziej prestiżowy turniej. W związku z tym nie powinno dziwić, że w tym roku przypada setna rocznica jego pierwszej odsłony. To zawody tak wielkie, że z biegiem lat stały się jeszcze bardziej ekskluzywne, ograniczając uczestnikom możliwość zakwalifikowania się do nich. Puchar Świata stawia naprzeciw siebie najlepsze drużyny narodowe i co cztery lata wyłania mistrza. W skrócie, istnieje wiele międzynarodowych konkursów piłkarskich, ale żaden nie jest tak znaczący jak ten.

Czytaj dalej, aby zapoznać się z krótkim przewodnikiem po innych ważnych turniejach i jak wypadają one w porównaniu z odbywającym się co cztery lata spektaklem, który jest najważniejszym wydarzeniem w piłce nożnej:

Czym są Mistrzostwa Świata

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to najbardziej znaczące zawody piłkarskie. Jest wiele międzynarodowych zawodów piłkarskich, ale żadne nie są tak znaczące jak te. Puchar Świata stawia najlepsze drużyny narodowe przeciwko sobie i wyłania mistrza co cztery lata. W skrócie, istnieje wiele międzynarodowych konkursów piłki nożnej, ale żaden tak znaczący jak ten. Jest to konkurs o takiej wielkości, że stał się jeszcze bardziej ekskluzywny przez lata, ograniczając uczestników z kwalifikacji i czyniąc go jeszcze bardziej wyjątkowym w wyniku. Pierwsza edycja odbyła się w 1930 roku w Urugwaju, gdzie pozostała przez 48 lat. Od tego czasu podróżowała do wielu zakątków świata, w tym do Meksyku, Włoch, Anglii, Niemiec, Brazylii, Japonii i RPA, by w 2011 roku powrócić do swoich korzeni w Urugwaju, gdzie pozostanie do 2030 roku.

Puchar Konfederacji

Puchar Konfederacji to rozgrywki wyłącznie dla mistrzów kontynentalnych sześciu konfederacji. Istnieje dziewięć konfederacji uznanych przez FIFA, światowy organ zarządzający piłką nożną, ale tylko sześć z nich bierze udział w tym turnieju. Puchar Konfederacji odbywa się rok przed Mistrzostwami Świata i jest ostatnim dużym turniejem piłkarskim w tym roku. W ostatniej edycji trofeum zdobyli gospodarze, czyli Rosja. Gospodarze zawsze należą do grona faworytów i nie inaczej było w tej edycji. Na początku turnieju Rosjanie byli faworytami, ale udało im się pokonać wszystkie wyzwania i wygrać swój pierwszy w historii turniej FIFA. Ta edycja była również pamiętna, ponieważ oznaczała pierwszy i jedyny udział Neymara w turnieju.

Mistrzostwa Euro

Mistrzostwa Euro to rozgrywane co dwa lata zawody piłkarskie pomiędzy reprezentacjami narodowymi członków Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA). Choć turniej ten jest również ważny, nie ma takiego znaczenia jak Mistrzostwa Świata. Również odbywa się co dwa lata, ale jest rozgrywany w latach nieparzystych, a więc odbywa się w innej porze roku. Ostatnią edycję wygrała Portugalia, która w finale pokonała panujących mistrzów, Francję. Mistrzostwa Euro są również bardzo ważne, ponieważ służą jako turniej kwalifikacyjny do Mistrzostw Świata.

The Copa America

Copa America to południowoamerykański turniej, który odbywa się co cztery lata. Jest uważany za najstarszy międzynarodowy turniej piłkarski. Jednym z aspektów tych zawodów, który wyróżnia je spośród innych jest to, że turniej odbywa się w latach parzystych, w przeciwieństwie do pozostałych turniejów. W ostatniej edycji Brazylia zdobyła trofeum po raz 11. Chociaż ten turniej jest ważny, nie jest tak istotny jak inne turnieje wymienione powyżej. Copa America jest również ważna, ponieważ pełni rolę turnieju kwalifikacyjnego do Pucharu Konfederacji.

Puchar Narodów Afryki

Puchar Narodów Afryki to rozgrywany co dwa lata turniej piłkarski pomiędzy narodami na kontynencie afrykańskim. Chociaż ten turniej jest również ważny, nie ma takiego znaczenia jak Puchar Świata. W ostatniej edycji Egipt zdobył trofeum po raz piąty. Turniej ten jest również ważny, ponieważ pełni rolę turnieju kwalifikacyjnego do Pucharu Konfederacji.

Inne turnieje i wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę

Oprócz głównych turniejów omówionych powyżej, istnieje wiele innych turniejów i wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę. Są to Mistrzostwa CONCACAF, Mistrzostwa Oceanii, Mistrzostwa Azji, Mistrzostwa Ameryki Środkowej i Karaibów oraz Południowoamerykański Turniej Under-17. Te turnieje są nie mniej ważne i często dają szansę na odkrycie nowych talentów. Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz podróżować do każdego zakątka globu, aby zobaczyć te turnieje. Dzięki Internetowi i telewizji kablowej, możesz cieszyć się tymi wszystkimi wydarzeniami w zaciszu swojego domu.

Puchar Świata to najbardziej znaczące zawody piłkarskie. Jest to również najbardziej prestiżowy turniej na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1930 roku i od tego czasu rozgrywana jest co cztery lata. Ostatnią edycję wygrała Francja. Istnieje wiele innych znaczących międzynarodowych zawodów piłkarskich, ale żadne nie są tak znaczące jak ten. Oprócz głównych turniejów omówionych powyżej, istnieje wiele innych turniejów i wydarzeń, na które należy zwracać uwagę. Należą do nich Mistrzostwa CONCACAF, Mistrzostwa Oceanii, Mistrzostwa Azji, Mistrzostwa Ameryki Środkowej i Karaibów oraz Południowoamerykański Turniej Under-17.