Ochraniacze piłkarskie: Dlaczego powinny być częścią Twojej kolekcji odzieży sportowejPiłka nożna jest bardzo szybkie tempo i fizycznie wymagający sport, który może uczynić go dość trudne do gry, jeśli nie są przyzwyczajeni do prędkości. Nawet jeśli grałeś już wcześniej w piłkę nożną, powrót do niej po jakimś czasie nieobecności może być wyzwaniem. Aby grać efektywnie i pozostać wolnym od kontuzji, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu i odzieży. Ochraniacze piłkarskie są istotną częścią sprzętu ochronnego, ponieważ osłaniają wrażliwe części ciała, takie jak kolana i golenie, które są podatne na urazy spowodowane uderzeniami innych graczy lub upadkiem na ziemię. Ochraniacze piłkarskie występują w różnych rodzajach: są takie, które osłaniają tylko golenie lub tylko kolana; takie, które osłaniają obie części ciała; takie, które naciągają się na spodnie lub są połączone ze spodniami; i tak dalej. Najlepsze dla Ciebie będą zależeć od Twoich preferencji w zakresie wyglądu i odczuć, a także od tego, jak bardzo chcesz chronić. Oto, co musisz wiedzieć o ochraniaczach piłkarskich.

Ochraniacze goleni i kolan: dlaczego są niezbędne

Staw kolanowy i kości goleni są narażone na urazy, gdy grasz w piłkę nożną, ponieważ są w ciągłym kontakcie z podłożem i nogami innych graczy. Szczególnie staw kolanowy jest podatny na uszkodzenia, ponieważ jest to złożony staw, który ma wiele ruchomych części. Podudzia, z drugiej strony, są podatne na urazy uderzeniowe, ponieważ mają ograniczoną ochronę i często są uderzane, zwłaszcza z przodu, gdzie stopa styka się z ziemią, a kolano jest zgięte. Kiedy te części ciała są uderzane lub mają kontakt z twardymi powierzchniami, takimi jak ziemia lub piłka, istnieje ryzyko, że mogą one ulec złamaniu. Złamania, w szczególności, są bardzo powszechne wśród piłkarzy, zwłaszcza do goleni i kolan.

Znajdź odpowiednie dopakowanie

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar ochraniaczy piłkarskich. Przede wszystkim, chcesz się upewnić, że są one w odpowiednim rozmiarze, tak aby pasowały do nóg i kolan. Jeśli mają dużo miejsca, mogą nie być tak skuteczne w ochronie przed urazami. Chcesz również upewnić się, że nie są one zbyt małe, ponieważ spowoduje to, że będą one niewygodne i mogą nawet prowadzić do otarć. Rozmiar ochraniaczy kolan jest zwykle oznaczony, ale to samo nie jest prawdziwe dla ochraniaczy goleni. W tym przypadku możesz wypróbować kilka rozmiarów, aby znaleźć ten, który wygodnie pasuje do Twoich goleni, nie będąc zbyt luźnym lub zbyt ciasnym. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego rozmiaru, możesz poprosić o pomoc pracownika sklepu.

Rodzaje ochraniaczy kolan w piłce nożnej

Ochraniacz na kolano jest wyściełany od góry do dołu i obejmuje całą nasadę kolana. Jest to najczęściej używany ochraniacz kolana i nadaje się dla początkujących i średnio zaawansowanych graczy. Ochraniacz długości kolana jest krótszy niż ochraniacz długości kolana, ponieważ zatrzymuje się poniżej czapki kolana. Jest używany przede wszystkim przez graczy, którzy biorą udział w poważnych zawodach i muszą zminimalizować wagę i objętość. Ochraniacz powyżej kolana obejmuje czapkę kolanową i schodzi do nieco poniżej stawu kolanowego. Jest to popularny wybór wśród graczy, którzy są zmuszeni do gry na sztucznej trawie, gdzie ochraniacze na kolana powodują zabrudzenie nóg. Ochraniacz poniżej kolana zatrzymuje się tuż poniżej stawu kolanowego. Jest to najlepszy ochraniacz kolan dla graczy, którzy noszą nisko wycięte skarpetki.

Rodzaje ochraniaczy goleni piłkarskich

Główne typy ochraniaczy goleni to:

  • Pełne ochraniacze goleni - Pełne ochraniacze goleni to rodzaj ochraniaczy goleni, które obejmują całą dolną część nogi.
  • Ochraniacz na rzepy - Ochraniacz na rzepy to rodzaj ochraniacza goleni, który posiada system zapinania składający się z paska, który zaczepia się na dwóch zakładkach wzdłuż krawędzi nogi.
  • Ochraniacze goleni typu "all-in-one" - Ochraniacze goleni typu "all-in-one" obejmują całą nogę i są wykonane z miękkiego materiału przylegającego do skóry.

Ochraniacze stóp i kostek w piłce nożnej: dlaczego są ważne

Ochraniacze stóp i kostek pomagają zapobiegać urazom tych wrażliwych części. Skręcenie kostki jest jednym z najczęstszych urazów wśród piłkarzy, zwłaszcza początkujących. Jest to spowodowane lądowaniem na kostce w niewygodny sposób lub nadepnięciem przez innego gracza. Najlepszym sposobem, aby zapobiec zwichnięciu kostki jest noszenie ochraniaczy kostki. Ochraniacze na stopy występują w dwóch rodzajach:

Dla tych, którzy potrzebują ochrony stóp, dobrym wyborem jest para piłkarskich owijek na stopy, które są prostymi paskami wykonanymi z elastycznych materiałów, których można użyć do owinięcia stopy i kostki. Są one lekkie, łatwe w użyciu i opłacalne. Dla tych, którzy potrzebują ochrony kostki, dobrym wyborem jest orteza kostki, która jest rodzajem wsparcia kostki, który pomaga ustabilizować kostkę i zapobiec zwichnięciom. Istnieją różne rodzaje ortez na kostkę, ale najlepszy dla piłki nożnej jest model high-top, który obejmuje również górną część stopy.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy jesteś zawodowcem, ochraniacze piłkarskie są ważną częścią twojego wyposażenia. Pomagają one chronić wrażliwe części ciała przed urazami spowodowanymi uderzeniami, zwłaszcza goleni i kolan, które są podatne na uderzenia podczas gry. Istnieje wiele rodzajów ochraniaczy piłkarskich, z których każdy ma swoje własne cechy, korzyści i wady. Aby wybrać najlepszy dla Ciebie, musisz wziąć pod uwagę swoje preferencje w zakresie wyglądu i dotyku, a także ile ochrony chcesz.