Piłkarskie Lingo: Przewodnik do zrozumienia żargonu piłkarskiegoNajpopularniejszy sport na świecie jest również najtrudniejszy do zrozumienia dla tych, którzy nie uprawiają go regularnie. Żargon, zasady i różnice w grze utrudniają zrozumienie jej przez nowicjuszy. Gdziekolwiek oglądasz piłkę nożną, usłyszysz, jak mówi się o "presji", "wyznaczaniu stref" i "wysokim pressingu". Usłyszysz, jak komentatorzy wyjaśniają, dlaczego dany zawodnik został zmieniony, i jak zawodnicy mówią o tym, jak ważne jest "śledzenie piłki". Jeśli grasz w piłkę nożną, oglądasz piłkę nożną, śledzisz piłkę nożną lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o tej grze, to dobrze trafiłeś. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o języku piłkarskim.

Co to jest żargon piłkarski?

Piłka nożna jest bardzo popularnym sportem, a same tylko Mistrzostwa Świata przyciągają miliardy widzów i uczestników na całym świecie. Podobnie jak inne dyscypliny sportowe, piłka nożna ma swój własny, specyficzny język, który jest charakterystyczny dla tej gry. Oto kilka najczęściej spotykanych terminów piłkarskich, które można usłyszeć:

- Presja: uczucie, jakie towarzyszy drużynie, gdy stara się wygrać mecz. Presja może powodować błędy, dlatego drużyna musi zachować równowagę między presją a spokojem.

- "Oznaczanie stref: Sposób, w jaki drużyna zaznacza piłkę w określonym obszarze, utrzymując zwartą formację wokół obrońcy. Jeśli grasz przeciwko drużynie, która stosuje grę strefową, musisz grać 'offside', jeśli znajdujesz się poza markerami."

- "Faulowany: Zawodnik został dotknięty, zaatakowany lub dotknięty przez zawodnika. Jeśli zawodnik jest faulowany, może wybrać, czy chce odsiedzieć następną wolną piłkę, czy wrócić do piłki, próbując zdobyć bramkę.

- "Przewinienie: Kiedy zawodnik znajduje się poza liniami wyznaczającymi i przed zawodnikiem, który go wyznacza. Jeśli zawodnik jest na spalonym, jest "offside" i nie może zdobyć bramki, ale może otrzymać od sędziego żółtą lub czerwoną kartkę i zostać odesłany z boiska."

- "Zastępstwo: Kiedy trener decyduje się zastąpić jednego zawodnika innym. Trener może zastąpić zawodnika z różnych powodów, od kontuzji po przewinienie. Zmiany można dokonać w dowolnym momencie meczu, nawet w trakcie gry."

- Ponowne rozpoczęcie gry: Kiedy sędzia daje sygnał gwizdkiem, aby wznowić grę po zatrzymaniu gry. Wznowienie gry może być spowodowane zatrzymaniem gry przez sędziego w celu pokazania żółtej lub czerwonej kartki lub wznowienia gry po zatrzymaniu gry.

- "Marnowanie czasu: Kiedy zawodnik unika rozgrywania piłki lub oddania strzału, albo długo podaje piłkę. Sędzia przerywa grę na czas za pomocą gwizdka."

Jak nauczyć się języka piłki nożnej?

Najlepszym sposobem na nauczenie się języka piłki nożnej jest gra. Im więcej będziesz grał, tym lepiej będziesz się w nim czuł i tym większe prawdopodobieństwo, że przyswoisz sobie piłkarski żargon i słownictwo. Jeśli nie masz dostępu do drużyny piłkarskiej, nie przejmuj się! W Twojej okolicy jest wiele możliwości gry w piłkę nożną, czy to w parku, czy w pobliskim klubie sportowym dla juniorów.

Grając, zwracaj uwagę na słowa, jakich używa drużyna przeciwna, i staraj się przyswoić sobie terminologię związaną z grą. Jeśli zapoznasz się z zasadami i technikami gry, będziesz jeszcze lepiej przygotowany do przyswojenia terminologii piłkarskiej.

Co oznacza słowo "offside"?

Aby być na spalonym, zawodnik musi znajdować się przed swoim znacznikiem, gdy piłka jest podawana lub odbierana. Może to spowodować przewinienie lub żółtą albo czerwoną kartkę dla zawodnika.

Słowo "offside" może być pochodną słowa "onside", które oznacza "być przed znacznikiem". Jeśli zawodnik znajduje się poza znacznikami i przed nimi, jest "na boisku".

Jak rozpoznać, kiedy zawodnik jest "offside"?

Najlepszym sposobem na zrozumienie zasad gry na spalonym jest obserwowanie wytrawnych zawodników, którzy znają grę i posługują się żargonem.

Jeśli nie rozumiesz tego żargonu, a widzisz zawodnika, który jest na spalonym, może to być mylące.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci lepiej zrozumieć zasadę offsidu:

- Jeśli zawodnik jest na spalonym, zazwyczaj otrzymuje żółtą kartkę i wiele zamieszania. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego zamieszania jest zauważenie zawodnika, który jest na spalonym i lepsze zrozumienie offsidu poprzez obserwowanie doświadczonego gracza.

- Jeśli podążasz za piłką i jesteś na spalonym, prawie na pewno jesteś na spalonym.

- Jeśli sprawdzasz piłkę, prawie na pewno jesteś na spalonym, ale możesz otrzymać żółtą kartkę za sprawdzanie piłki.

- Przewinienie jest różne dla każdej pozycji. Na przykład napastnik atakujący bramkę jest na spalonym, ale obrońca sprawdzający piłkę nie jest na spalonym.

Inne terminy piłkarskie, które powinieneś znać

- Zasada "offside": Jest to zasada, która mówi, że zawodnik musi znajdować się co najmniej 10 jardów za swoim znacznikiem, gdy otrzymuje piłkę.

- Żółta kartka: Kartka, która może zostać przyznana zawodnikowi, który popełnił faul. Zawodnik może otrzymać jedną żółtą kartkę, zanim zostanie odesłany z boiska.

- Czerwona kartka: Kartka, która może zostać przyznana za poważne przewinienia, takie jak bójka lub poważny faul. Zawodnik może otrzymać czerwoną kartkę, przez co zazwyczaj zostaje odesłany z boiska i nie może grać do końca meczu.

- Rzut wolny: Jest to rodzaj rzutu wykonywanego z jednego miejsca do drugiego. Rzut wolny może być wykonywany z dowolnego miejsca na boisku i może być wykonywany z dowolnego miejsca w polu karnym.

- Rzut karny: Gdy rzut wolny wykonywany jest z pola karnego. Rzut karny to sposób na zdobycie bramki, który otrzymuje drużyna wykonująca rzut karny.

- Pole karne: Obszar wokół bramki, w którym wykonywany jest rzut karny.

- Rzut karny: Sposób zdobycia bramki przez drużynę wykonującą rzut karny.

- Rzut rożny: Jest to rzut pośredni, który może być wykonywany z dowolnego miejsca na boisku i może być wykonywany z dowolnego miejsca w obrębie łuku.

- Rzut bezpośredni: Jest to rzut pośredni wykonywany z dowolnego miejsca na boisku, który można wykonać z dowolnego miejsca w obrębie łuku.

Co musisz wiedzieć o piłce nożnej

Piłka nożna jest bardzo popularnym sportem, a same tylko Mistrzostwa Świata przyciągają miliardy widzów i uczestników na całym świecie. Podobnie jak inne dyscypliny sportowe, piłka nożna ma swój własny, specyficzny język, który jest charakterystyczny dla tej gry. Oto kilka najczęściej spotykanych terminów piłkarskich, które można usłyszeć: presja, wyznaczanie strefy, faulowany, offside, offside rule, żółta kartka, czerwona kartka, rzut wolny, rzut karny, rzut karny, rzut rożny, łuk, bezpośredni, pośredni i wiele innych. Aby dowiedzieć się więcej o grze, nauczyć się żargonu i lepiej grać w piłkę, musisz znać te i inne terminy.