Poznaj swoje drużyny piłkarskie na świecie!Ta piękna gra jest rozgrywana na całym świecie, a profesjonalne ligi i drużyny narodowe istnieją niemal w każdym kraju. Dla tych, którzy interesują się piłką nożną, ale nie są pewni, od czego zacząć, przedstawiamy krótkie wprowadzenie do najważniejszych drużyn piłkarskich z całego świata. Która drużyna będzie Twoją ulubioną? Obecnie w Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) zrzeszonych jest 50 klubów, a każdy z krajów należy do jednego z trzech regionów UEFA: Centralny, Wschodni lub Zachodni. Aby lepiej zrozumieć, której drużynie powinieneś kibicować, poniżej znajduje się lista klubów piłkarskich reprezentujących poszczególne regiony.

Region Centralny

Trwa zacięta rywalizacja pomiędzy dwoma drużynami z Polski: Legią Warszawa i ŁKS Łódź. Drużyna Legii Warszawa zdobyła pierwsze mistrzostwo Polski w 1932 roku, a ostatnie w 1972 roku. Drużyna ta jest również najbardziej utytułowana w Pucharze Polski, z 18 tytułami. Gra na Stadionie Narodowym. Drużyna ŁKS Łódź była pierwszą polską drużyną, która wygrała rozgrywki europejskie (Puchar Zdobywców Pucharów UEFA w 1971 roku). Drużyna ŁKS Łódź jest również rekordzistą pod względem największej liczby zdobytych mistrzostw Polski (18). Jej stadion to Łódź Kaliska.

Region Wschodni

Reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej jest jedyną drużyną piłkarską, która zdobyła mistrzostwo Europy i świata - Puchar Świata, który odbył się w Brazylii w 1950 roku. Ukraina wygrała także Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Drużyna Szachtara Donieck 26 razy zdobyła mistrzostwo Ukrainy i raz Puchar UEFA. Jej stadionem jest Donbass Arena.

Region Zachodni

Drużyna FC Barcelona była pierwszą hiszpańską drużyną piłkarską, która zdobyła mistrzostwo Europy (w Lidze Mistrzów UEFA w 2002 roku). Wielu kibiców tej drużyny mieszka poza Katalonią. Barcelona dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Europy (w 2009 i 2011 roku), a także raz Klubowe Mistrzostwo Świata. Stadion Camp Nou ma największą pojemność w Europie - 99 354 widzów. W planach jest jego rozbudowa do 120 000 widzów.

Wielka Trójka Europy: Real Madryt, FC Barcelona i Manchester United

Drużyna Real Madryt CF jest najbardziej utytułowaną drużyną piłkarską w Hiszpanii. Real Madryt wygrał Ligę Mistrzów UEFA (mistrzostwa Europy w piłce nożnej) rekordową liczbę razy - pięć. Real Madryt dwukrotnie zdobył także mistrzostwo Europy (w 1956 i 1957 roku). Stadion Estadio Santiago Bernabéu może pomieścić 80 000 widzów. Drużyna FC Barcelona jest najbardziej utytułowaną drużyną w Europie w ostatniej dekadzie. W ciągu ostatnich 10 lat Barça czterokrotnie wygrała Ligę Mistrzów UEFA. Drużyna ta jest również rekordzistą pod względem największej liczby wygranych meczów na Klubowych Mistrzostwach Świata. Stadion Camp Nou może pomieścić 99 354 widzów. Drużyna Manchester United jest najbardziej utytułowaną drużyną w angielskiej piłce nożnej. Manchester United dwukrotnie wygrał Ligę Mistrzów UEFA. Stadion Old Trafford może pomieścić 75 635 widzów.

Inne znaczące drużyny z Europy

- Juventus: Drużyna Juventusu 29 razy zdobyła mistrzostwo Włoch i raz mistrzostwo Europy. Stadion Juventus Stadium może pomieścić 41 000 widzów.

- Paris Saint-Germain: Drużyna Paris Saint-Germain czterokrotnie zdobyła mistrzostwo Francji. Stadion Parc des Princes może pomieścić 48 506 widzów.

- Bayern Monachium: Drużyna Bayernu Monachium 27 razy zdobyła mistrzostwo Niemiec i trzy razy mistrzostwo Europy. Stadion Allianz Arena może pomieścić 75 000 widzów.

- Liverpool: Drużyna Liverpoolu 18 razy zdobyła mistrzostwo Anglii i raz Ligę Mistrzów UEFA. Stadion Anfield może pomieścić 54 074 widzów.

Drużyny w Afryce

Reprezentacje narodowe Afryki nie są tak silne jak ich azjatyckie odpowiedniki, a większość afrykańskich drużyn nie kwalifikuje się do Mistrzostw Świata. Najbardziej utytułowaną drużyną w Afryce jest reprezentacja Egiptu, która w 1934 i 1990 roku dotarła do półfinału mistrzostw świata. Drużyna egipska wygrała Puchar Narodów Afryki najwięcej razy - w sumie siedem razy. Stadion Międzynarodowy w Kairze jest miejscem rozgrywania meczów egipskiej piłki nożnej. Reprezentacja Maroka dwukrotnie zakwalifikowała się do mistrzostw świata: w 1986 i 2018 roku. Reprezentacja Maroka gra na stadionie Stade de France Casablanca.

Drużyny w Azji

Azja jest znaczącą siłą w międzynarodowej piłce nożnej. Od czasu utworzenia Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej w 1954 roku drużyny azjatyckie zdominowały Mistrzostwa Świata, wygrywając wszystkie turnieje z wyjątkiem jednego. Najbardziej utytułowaną drużyną azjatycką jest reprezentacja Japonii, która czterokrotnie zdobyła Puchar Azji. Stadion Saitama jest miejscem rozgrywania meczów reprezentacji Japonii. Chińska drużyna piłkarska zdobyła Puchar Azji tylko raz. Stadion Ptasie Gniazdo jest miejscem rozgrywek chińskiej drużyny piłkarskiej. Reprezentacja Arabii Saudyjskiej dwukrotnie zdobyła Puchar Świata: w 1994 i 2018 roku. Stadion King Abdullah Sports City jest miejscem rozgrywania meczów saudyjskiej piłki nożnej.

Drużyny w Oceanii

W Nowej Zelandii toczy się zacięta rywalizacja między dwoma nowozelandzkimi drużynami piłkarskimi: Auckland Football Club (AFC) i Melwood Whalers. AFC to najbardziej utytułowana drużyna w Nowej Zelandii, mająca na koncie 11 tytułów mistrza Nowej Zelandii. Mecze piłkarskie AFC odbywają się na stadionie Western Park. Melwood Whalers siedmiokrotnie zdobywał mistrzostwo Nowej Zelandii. Na stadionie Central Park rozgrywane są mecze Whalers.

Największą imprezą piłkarską na świecie są Mistrzostwa Świata FIFA, które odbywają się co cztery lata. O tytuł najlepszej drużyny piłkarskiej walczy wiele krajów, ale tylko jeden z nich zostanie ostatecznie koronowany na mistrza. Jak myślisz, która drużyna zwycięży? Która drużyna będzie Twoim faworytem? Do wyboru są dziesiątki drużyn, więc podjęcie decyzji może być trudne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o drużynach piłkarskich na całym świecie, a wkrótce staniesz się ekspertem w dziedzinie piłki nożnej!